AQUAVENT ( 2.500-50.000m3/h)

Havuz nem alma klima santralleri, kapalı yüzme havuzlarındaki nem miktarını belirli değerler arasında sınırlayan kombine cihazlardır. Nem alma fonksiyonunun yanı sıra havuz alanının ısıtılmasını da sağlar.  Havada asılı halde bulunan su molekülleri, soğuk ev aspiratörü yüzeyi ile temas ettiğinde, hızla çiğlenme noktasına ulaşır ve damlacıklar oluşturarak serpantin kanatçıklar boyunca aşağı doğru hareket eder ve drenaj odasında toplanır. Bu işlem sürekli olarak tekrarlandığı için hava nemden arındırılır.

Havuz nem alma cihazları klasik klima santralleri yapısında üretilmektedir. Cihazlar modüler karkas sistemi ile üretilmektedir. Hücre iskeleti galvanizli çelik kutu profiller kullanılarak imal edilmektedir. Hücre panelleri çift cidarlı olup dışta 1 mm galvaniz ve statik boyalı sac kullanılmaktadır. İç kısımda paslanmaz çelik veya epoksi kaplı galvanizli saclar kullanılmaktadır. İki duvar arasında izolasyon malzemesi olarak bazalt ve diyabaz içeren taş yünü kullanılmaktadır . Yüksek yoğunluğu sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlar.

Nem alma üniteleri üzerinde kondenser evaporatör kompresörü ve genleşme vanasından oluşan nem alma devresi bulunmaktadır. Nemli hava soğuk evaporatör üzerinden geçirilir ve su damlacıkları kanatlardan süzülerek drenaj odasında toplanır. Kuru ve soğuk hava kondansatör üzerinden geçirilerek içeriye çekilen havanın sıcaklığına yükseltilir. Daha fazla ısıya ihtiyaç duyulursa ısıtma serpantini vasıtasıyla ek ısıtma yapılır. Havuz nem alma ünitesinde frekans kontrol cihazı ile birlikte direkt akuple plug fanlar kullanılmaktadır. Havuz klima santrallerinin otomasyon sistemi tamamen cihaz üzerinde sabit olarak imal edilmektedir. Cihazlarda yüksek verimli scroll kompresörler kullanılmaktadır.

 

Havuz Nem Alma Klima Santralleri Ne İş Yapar?

Sıcaklık ve nem bir araya geldiğinde sıcağın rahatsız edici yanı ve nemin dayanılmaz etkileri insanları daha net rahatsız eder. Özellikle kapalı alanlarda nem ve sıcaklık, havadaki oksijenin azalmasına ve zararlı gazların artmasına neden olur. Kapalı yüzme havuzlarında nem, sıcaklık ve havuz kimyasalları farklı bileşikler oluşturarak nefes almamızı zorlaştırır. Havuz tipi nem alma klima santralleri havadaki bağıl nemin kabul edilebilir seviyelere düşürülmesi için kullanılmaktadır.

Kağıt ve selülozik malzemeler gibi diğer endüstriyel ürünlerin depolandığı ve nem miktarının önemli olduğu yerlerde nem seviyesi, depolama süresini etkileyen ve işleme kalitesini belirleyen bir faktördür. Paket havuz bitkileri, depolanan malzemelerin nem dengesini ayarlamak için kullanılır.

Arşiv ve müzelerde saklanan ve sergilenen değerli belgelerin ve tarihi eserlerin uzun yıllar korunması havadaki nem miktarına bağlıdır. Yüksek nem çürümeyi hızlandıran bir faktördür. Nem, malzemeler üzerinde paslanarak çürümeyi hızlandırır. Havuz klima santralleri havayı daha kuru tutarak olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

 

Havuz Nem Alma Klima Santralleri Nerelerde Kullanılır?

Havuz nem alma klima santralleri, kapalı yüzme havuzlarındaki nem miktarını belirli değerler arasında sınırlayan kombine cihazlardır. Nem alma fonksiyonunun yanı sıra havuz alanının ısıtılmasını da sağlar. Cihaz üzerine sabitlenmiş sıcak su serpantini sayesinde sıcak su üretecinden gelen ısı enerjisinin fanlar yardımıyla ortama gönderilmesini sağlar. Havada asılı halde bulunan su molekülleri, soğuk ev aspiratörü yüzeyi ile temas ettiğinde, hızla çiğlenme noktasına ulaşır ve damlacıklar oluşturarak serpantin kanatçıklar boyunca aşağı doğru hareket eder ve drenaj odasında toplanır. Bu işlem sürekli olarak tekrarlandığı için hava nemden arındırılır. Ayrıca havadaki hidroklorik asit ayrıştırılır. İç ve dış ortamın sıcaklık farkına göre çalışan havuz nem alma üniteleri, dış ortam iç ortama göre daha sıcak olduğunda nemli havanın doğrudan dışarı atılmasını ve daha kuru olan dış havanın iç ortama gönderilerek dengelenmesini sağlar. nem Bu işlem yapılırken kompresörler devre dışı kaldığı için daha az enerji harcanır. Cihaz üzerinde bulunan damperler taze hava ve egzoz miktarını iç ve dış sıcaklık farkına göre ayarlar.

 

Havuz Nem Alma Klima Santrallerinin Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri Nelerdir?

Klima santralleri eski havuz havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır. Klima santrallerinde nem alma fonksiyonu olmadığı için mahal havası tamamen dışarı atılır ve bunun yerine dışarıdan taze hava verilir. Dış ortamın daha soğuk olduğu geçiş ayları ve kış aylarında ciddi enerji maliyetlerini beraberinde getirir. Daha soğuk olan dış hava ısıtılmalı ve içeriye gönderilmelidir. Havuz nem alma santralleri bünyesinde bulunan nem alma devresi, çalışma senaryosu gereği daha soğuk zamanlarda dış ortamdan hava geçişine izin vermeden tamamen iç hava döngüsü ile çalışarak mevcut ısıyı muhafaza eder.