PHRV Serisi (1.000m3/h -10.000m3/h)

Isı geri kazanım cihazları insanların yaşadıkları mekanlarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevre oluşturmalarına olanak sağlar.
Isı geri kazanımlı havalandırma cihazları, ortamdan uzaklaştırılması gereken egzoz havasının yanı sıra, iç ortamın ihtiyacı olan taze havanın da aynı cihaz vasıtasıyla dışarıya atılmasını sağlar.

Isı Geri Kazanım Cihazının Genel Özellikleri Nelerdir

Isı geri kazanım cihazları da galvaniz alaşımlı statik boyalı saclar kullanılarak CNC makinelerde üretilmektedir. Cihazların tüm iç yüzeyleri ısı ve ses izolasyonludur. Cihazlar kolay montaj için askı parçaları ile donatılmıştır. Cihazlarda alüminyum plakalı ısı geri kazanım eşanjörleri kullanılmaktadır. Plakalı eşanjörlerde 4 mm hatve kullanılarak daha fazla yüzey elde edilmesini sağlar. Aspiratör ve vantilatör fanları standart olarak 3 kademeli radyal kanatlı olarak kullanılmaktadır. Yeterli debi ve basıncı sağlayabilecek güçte asenkron elektrik motorları kullanılmaktadır. Cihazlarda dijital elektronik kontrol sistemi kullanılmaktadır. Üfleme ve emiş debileri kablolu uzaktan kumanda cihazı ile ayrı ayrı ayarlanabilmektedir. Elektrikli ısıtıcılı modellerde ısıtıcı 3 kademeli olarak kullanılabilmektedir. Co2, kanal içi sıcaklık sensörü ve BMS için giriş ve çıkışların varlığı, farklı ihtiyaçların karşılanmasına olanak tanır.

Isı Geri Kazanım Cihazı Ne İşe Yarar ?

Isı geri kazanım cihazları insanların yaşadıkları mekanlarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevre oluşturmalarına olanak sağlar.
Isı geri kazanımlı havalandırma cihazları, ortamdan uzaklaştırılması gereken egzoz havasının yanı sıra, iç ortamın ihtiyacı olan taze havanın da aynı cihaz vasıtasıyla dışarıya atılmasını sağlar. Isı geri kazanım cihazları havalandırma fonksiyonunu yerine getirirken enerji tasarrufu sağlar. Taze hava ve egzoz akması sırasında ısı yüklü egzoz havasının enerjisinin ham haldeki taze havaya geçmesini sağlar. Isı geri kazanım cihazları elektrikli ısıtıcı, sulu batarya ve dx batarya ile birlikte çalışabilmektedir. Günümüzde ısınan iklim ve enerji girdilerindeki artış, enerjinin daha verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Isı Geri Kazanım Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Isı geri kazanım cihazları ofis, derslik, sinema ve tiyatro gibi yoğun kullanılan ve havalandırma ihtiyacı olan ortamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Isıtma ve soğutma yapılan tüm ortamlarda egzoz hattı yardımıyla ısı enerjisinin dışarı atılması engellenerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Yeni tasarlanan konut ve ofis projelerinde ısı geri kazanım sistemleri zorunlu hale gelmiştir. Yazları çok sıcak geçen coğrafi bölgelerde serinlemek vazgeçilmez bir iklim koşuludur. Soğutulan ortamda zararlı gaz ve kötü hava varsa ortamdan egzoza ihtiyaç vardır. Yorarken ısı enerjisi de dışarı atılır. Isı geri kazanım cihazlarının kullanılması daha az enerji kullanmamızı sağlar.

Isı Geri Kazanım Cihazlarının Diğer Sistemlere Göre Avantajları Nelerdir?

Sinema, ofis gibi yerlerde kışın bazen aşırı bir soğuma hissi yaşanır. Bu, içeriden dışarıya hava akışından kaynaklanmaktadır. İç ortamdan hava hızlı bir şekilde dışarı atıldığında, kapı, pencere gibi yerlerden atılan hava yerine dışarıdan soğuk havanın içeri girmesiyle ani soğuma meydana gelir. Çok soğuk dış havanın işlenmeden içeriye alınması hem konfor şartlarını bozar hem de enerji kaybı anlamına gelir. Tüm standart aspiratör cihazları bu etkiyi yaratır. Sadece iç ortamdan emiş olumsuzluğu devam ettirir. Emme ve üfleme sisteminin iki ayrı aspiratör cihazı ile yapılması da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Isı geri kazanım cihazlarında hem aspiratör hem de vantilatör fanları bulunur. Cihaz içerisinde bulunan çapraz geçişli ısı eşanjörü sayesinde ısı ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.