PÇF SERİSİ (1.000-30.000 m3/h)

Çatı fanları hava kanalı bağlantısı olmayan fabrika alanlarında merdiven ve asansör basınçlandırma işlerinde kullanılmaktadır. Tekstil, elektronik ve gıda maddelerinin depolandığı lojistik merkezlerde hızlı ve ekonomik havalandırma yapılmaktadır.Wc , ofis, depo, mağaza, mutfak ve davlumbaz emiş sistemlerinde hava kanallarını birbirine bağlayarak kullanılır . Toplu konut projelerinde merkezi havalandırma kanalları üstte monte edilerek daha verimli bir havalandırma işlemi sağlanır .

Çatı Tipi Fanların Genel Özellikleri Nelerdir?

Çatı tipi fanlar genellikle galvanizli statik boyalı saclar kullanılarak imal edilmektedir. Fan çarkları geriye eğik seyrek kanatlı olarak kullanılmaktadır. Elektrik motorları 220 ve 380 volt ile beslenir. Dahili soğutma çarkı sayesinde vücut ısısı motordan uzaklaştırılır. Fanlar yatay ve dikey hava üflemeli olarak imal edilmektedir. Dikey ve yatay atışlı modellerde elektrik motorları standart olarak özel korumalı bir bölümde yer almaktadır.

 

Çatı Tipi Fanlar Ne İşe Yarar?

Çatı tipi fanlar, binalardaki havalandırma boşluklarına hava kanalları bağlanarak veya doğrudan çatıya monte edilerek aspiratör olarak kullanılmaktadır. Çatı tipi fanlarda fan çarkı direkt olarak motor miline monte edilir. Elektrik motorunda üretilen hareket enerjisi pervaneye kayıpsız olarak iletilir. Çatı fanları yatay ve dikey atışlı olmak üzere iki farklı tipte üretilmektedir. Fanların seyrek kanatları olması ve elektrik motorunun hava akımından dışlanmış olması nedeniyle davlumbaz emiş sistemlerinde de kullanılmaktadır. Hafif ila orta yoğunluklu parçacık transferlerinde kullanılır.

 

Çatı Tipi Fanların Diğer Sistemlere Göre Avantajları Nelerdir?

Çatı tipi fanlar oldukça kompakt yapıda imal edilmektedir. Yer tasarrufu açısından talep gören cihazlardır. Özellikle dikey atışlı çatı fanları, koku yüklü atık havanın daha yüksek seviyelere taşınmasını sağlar. Kayış kasnak sistemi olmadan akuple fan sistemi sayesinde yüksek verimle çalışır. Sıcak hava transferi yapılan projelerde rahatlıkla kullanılır. Elektrik motorunun hava akımının dışında tutulması dış koşullardan etkilenmesini engeller.