Türkçe
Türkçe
English
444 65 09 Pts - Cuma 08:30 - 17:30 Tavşanlı OSB 6. Cd. No:5 Kütahya
Sertifikalar
CE,Tsek,ISO
Menşei
%100 TÜRK MALI
Enerji Sınıfı
A+ CLASS
Teklif Talebi

Isı Pompası Ne İşe Yarar

Whsp ısı pompası yüksek verimli olarak ısıtma ve soğutmaya yarayan özel cihazlardır. Yüksek CPO ve EER değerleri daha az enerji harcayarak daha fazla performans alınmasına imkan tanır. Kondenzasyon tarafı su ile çalışmaktadır bu özelliği dış ortam havasına daha az bağımlı olması anlamına gelir. Dış havadaki ısı farklarından daha etkilenir. Hava soğutmalı modellere göre ısıtma fonksiyonunda daha etkin ve verimlidir. Toprak kaynaklı su kaynaklı ve kule kazan bağlantılı ısı pompa sistemleri mevcuttur. Toprak kaynaklı sistemler yer ısısının sabitlendiği beş metre aşağısına döşenen su boruları topraktan yeteri kadar enerji alınmasını sağlar. Toprağın beş metre altının sıcaklık değeri 10 il 15 derece arasında kalıyor olması yüksek verimli ısıtma ve soğutma yapmamızı sağlar. Akarsu göl ve deniz kaynaklı ısı pompaları da sıkça kullanılır. Uygulama alanına yakın bir bölgede su kaynağı varsa yaz ve kış bu kaynaktan yararlanmak mümkündür. Akarsu ve deniz çok daha düşük sıcaklıklarda donma seviyesine düşer. Yapay kule ve kazan bağlantılı sistemler mahal içinde ısı pompalarından çıkan ısı enerjisini boru sistemi ile su soğutma kulesine taşınarak havadan ısı elde etmemize yardımcı olur. Kış mevsimini sert geçtiği iklim bölgelerinde kondenser suyu belli miktarda kazan tarafından ısıtılmaktadır.

 

Isı Pompası Nerelerde Kullanılır

Water Source Heat Pumps ısı pompaları genellikle alış veriş merkezlerinde çevreye duyarlı yeşil konut projelerinde iş merkezleri orta ve büyük ölçekli tüm projelerde kullanılmaktadır.

Isı pompaları genellikle tavan arasına uygulanan sistemlerdir. Hava kanalı bağlantısı yapılarak ısı yüklü hava ortama homojen bir biçimde dağıtılır. Isı pompası sistemlerinin diğer bir özelliği ise aynı sisteme bağlı cihazlardan bazıları ısıtma yaparken bazıları da soğutma yapabilmektedir. Bu özellik büyük ölçekli projelerde geçiş mevsimleri boyunca güney bölgelerin sıcak kuzey bölgelerin soğuk olduğu durumlarda yüksek konfor sağlamaktadır. Wshp ısı pompası sistemleri bina otomasyon sistemlerine bağlanarak merkezi kontrol bilgisayarlarından kumanda edilebilmektedir.

 

Isı Pompa Sistemlerinin Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Water Source Heat Pumps ısı pompa sistemleri chiller fan-coil sistemleri ve vrf sistemlere göre daha yüksek verime sahiptir. Özellikle toprak deniz ve akarsu kaynaklı sistemler enerji maliyetlerini azaltmaktadır. Küçük kapasitelere bölünmüş ısı pompaları sayesinde bireysel olarak kontrol edilir. Bireysel kontrol yapılması kullanıcıların kendine özgü iklim değerini sağlamasına olanak tanır.

 

Isı Pompası Genel Özellikleri

Isı pompaları genel olarak kompresör evoparatör koaksiyel eşanjör ve üfleme hanından oluşur. Kompresörler fazla verim elde etmek için scroll tipli olarak tercih edilir. Çift yönlü mekenik genleşme valfi sayesinde ısıtma ve soğutma işlevlerine kolay geçiş imkanı sağlanmaktadır. Isı pompalarında koaksiyel eşanjörler kullanılmaktadır. Koaksiyel eşanjörün dış ve iç boruları bakır malzemeden kullanılır. İç boru yüzeyi arttırılmış yivli şekilde kullanılır. Evoparatör siteminde ise standart bakır boru alüminyum kanatllı serpantinler kullanılmaktadır. Fanlar öne eğik sık kanatlı radyal fanlar kullanılmaktadır. Isı pompa cihazları çok hassas bir elektronik devreler ile donatılmıştır.

About the author

Leave a Reply

Whatsapp
Whatsapp İle İletişime Geçin
Whatsapp İle İletişime Geçin.