Türkçe
Türkçe
English
444 65 09 Pts - Cuma 08:30 - 17:30 Tavşanlı OSB 6. Cd. No:5 Kütahya
Sertifikalar
CE,Tsek,ISO
Menşei
%100 TÜRK MALI
Enerji Sınıfı
A+ CLASS
Teklif Talebi

Havuz Nem Alma Santrali Genel Özellikleri

Havuz nem alma santralleri klasik klima santrali konfigürasyonu gibi imal edilmektedir. Cihazlar modüler yapılı karkas sistemi ile imal edilir. Hücre iskeletini galvaniz kaplı çelik kutu profiller kullanılarak imal edilmektedir. Hücre panelleri çift cidarlı olup dış kısımda 1 mm galvaniz üzeri statik boya kaplı saclar kullanılmaktadır. İç kısımda da paslanmaz çelik veya epoksi kaplı galvaniz saclar kullanılmaktadır. İki cidar arasına izolasyon malzemesi olarak bazalt ve diyabaz içerikli kaya yünü kullanılmaktadır. Yoğun dansitesi sayesinde ısıl ve akustik yalıtım sağlamaktadır.

Nem alma santralleri üzerinde kondenser evoparatör kompresör ve genleşme valfinden oluşan nem alma devresi mevcuttur. Nemli hava soğuk evoparatör üzerinden geçirilir su damlacıkları kanatçıklardan süzülerek drenaj haznesinde toplanır. Kuru ve soğuk durumdaki hava kondenser üzerinden geçirilmek suretiyle ortam ısısının bir iki derece üzerine yükseltilmektedir. Eğer daha fazla ısıya ihtiyaç duyulursa ısıtma serpantini vasıtası ile ek ısıtma yapılmaktadır. Havuz nem alma santralinde direk tahrikli plug fanlar frekans invertörü ile beraber kullanılmaktadır. Havuz klima santralleri otomasyon sistemi tamamen cihaz üzerine entegre durumda imal edilmektedir. Cihazlarda yüksek verimli scroll kompresör lerkullanılmaktadır.

 

Havuz Nem Alma Santrali Ne İşe Yarar

Sıcaklık ve nem bir araya geldiği zaman sıcaklığının rahatsız edici tarafı ve nemin dayanılmaz etkileri daha belirgin bir şekilde insanları rahatsız eder. Özellikle kapalı alanlarda nem ve sıcaklık havadaki oksijenin azalmasına zararlı gazların artmasına neden olur. Kapalı yüzme havuzlarında nem sıcaklı ve havuz kimyasalları daha farklı bileşikler oluşturarak nefes almamızı imkansız hale getirir. Havuz tipi nem alma santralleri havadaki bağıl nem miktarı kabul edilir makul seviyelere indirmeye yarar.

Kağıt ve selülozik malzeme gibi ve nem miktarının önemli olduğu diğer sanayi ürünlerinin depolandığı yerlerde nem seviyesi depolama süresini etkileyen ve işleme kalitesini belirleyen bir faktördür. Depolanan malzemelerin nem dengesini ayarlayabilmek için paket havuz santralleri kullanılmaktadır.

Arşiv ve müzelerde saklanan ve sergilenen değerli evraklar ve tarihi eserlerin saklanabilmesi uzun yıllar korunabilmesi havadaki nem miktarına bağlıdır. Yüksek nem çürümeyi hızlandıran bir etmendir. Nem maddeler üzerinde oksidasyon yaparak paslanmayı ve çürümeyi hızlandırır. Havuz klima santralleri havanın daha kuru olarak kalmasını sağlayarak olumsuz etkileri bertaraf etmektedir.

 

Havuz Nem Alma Santrali Nerede Kullanılır

Havuz nem alma klima santralleri kapalı yüzme havuzlarında nem miktarını belli değerler arasında sınırlamaya yarayan kombine cihazlardır. Nem alma işlevinin yanı sıra havuz alanın ısıtılmasını da sağlamaktadır. Cihazın üzerine entegre edilen sıcak su serpantini sayesinde sıcak su üreticisinden gelen ısı enerjisini fanlar yardımıyla ortama gönderilmesini sağlar. Havada asılı durumda olan su molekülleri soğuk durumdaki evoparatör yüzeyine temas ettiği zaman hızlıca çiğ noktasına ulaşarak damlacık haline getirilir serpantin kanatçıkları boyunca aşağı doğru ilerleyerek drenaj haznesinde toplanır. Bu işlen sürekli tekrar edildikçe hava nemden arındırılmış olur. Ayrıca havada bulunan hidroklorik asit ayrıştırılmış olur. İç ve dış ortamın ısı farkına göre çalışan havuz nem alma santralleri dış ortamın iç ortama göre daha sıcak olduğu durumlarda nemli havanın direkt olarak dışarı atılması ve daha kuru dış havanın iç ortama sevk edilerek nem oranının dengelenmesini sağlar. Bu işlemi yaparken kompresörler devre dışı olduğundan daha az enerji kullanılmış olur. Cihaz üzerindeki damperler iç ve dış mekan ısı farkına göre taze hava ve egzost miktarını ayarlamaktadır.

 

Havuz Nem Alma Santralinin Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Eski usül havuz havalandırma sistemlerinde klima santralleri kullanılmaktadır. Klima santrallerinde herhangi bir nem alma prosesi olmadığı için iç havanın tamamen dışarıya atılarak bunun yerine dışardan taze hava beslemesi yapılmaktadır. Dış ortamın daha soğuk olduğu geçiş ayları ve kış aylarında ciddi enerji maliyetleri getirmektedir. Daha soğuk dış ortam havasının ısıtılarak içeri gönderilmesi gerekmektedir. Havuz nem alma santralleri bünyesinde bulunan nem alma devresi çalışma senaryosu gereği daha soğuk zamanlarda dış ortamdan hava geçişine izin vermeden tamamen iç hava çevrimi ile çalışarak mevcut ısı korumaktadır.

About the author

Leave a Reply

Whatsapp
Whatsapp İle İletişime Geçin
Whatsapp İle İletişime Geçin.